Pazartesi, Ocak 25, 2021
Home > Cast Ajans > Cast Ajansları Oyunculuk Eğitimlerini Nasıl Sağlar?

Cast Ajansları Oyunculuk Eğitimlerini Nasıl Sağlar?

Televizyon dizileri ve sinema sektöründe başarılı, ünlü bir oyuncu olma yolu bilindiği üzere iyi bir eğitimden geçmektedir. Bu eğitimi sağlamak, cast ajanslarının kariyer yönetmenin dışında geniş çaplı bir hazırlık ve birikim gerektirdiğinden, bazı ajanslarda oyuncu olmak isteyen adayları yetiştirmek için hazırlanmış olan bir eğitim programı yoktur.

Cast ajansları, oyuncu adaylarının kariyer planlamalarında etkili olacak olan oyunculuk eğitimini alabilecek kurslar, atölyeler ve bire bir oyuncu koçluğu hizmeti veren hocalar ile danışmanlık ve tavsiyelerle yardımcı olmaya çalışmaktadır. Bazı cast ajanslarında ise yine kendi bünyesinde barındırdığı ünlü oyuncuların danışmanlıkları ve tavsiyelerini kullanarak oyuncu adaylarına deneyim sağlamaktadırlar. Fakat belirli ücretler karşılığında oyunculuk eğitimleri veren cast ajansları da vardır. Oyuncu adayları, cast ajanslarının verdiği eğitim kalitesine göre belirlediği ücretleri ödeyerek bu eğitimleri alabilmektedir. Bu eğitimler sayesinde kişinin yetenekleri keşfedilmekte ve bunun akabinde oyuncunun kariyer çizimi yapılmaktadır.

 

Cast ajansları, bu eğitimleri genellikle anlaşmalı tiyatro salonlarındaki eğitmenler, ünlü oyuncular, bazı psikologlar ve kurslar ile oyuncu adayına sağlamaktadır. Oyuncu adayına mimik, şive, kamera önü oyunculuk, sahne ve uygulama, artikülasyon, nefes ve ses kullanımı, doğaçlama, deneme çekimine hazırlık, karakter yaratmak, oyuncu-yönetmen ilişkileri, senaryo ve karakter çözümleme gibi eğitimler verilir ve kişinin yeteneklerini keşfederler. Bu nedenle cast ajanslarının, oyuncu adaylarına verdikleri eğitimler, oyuncunun kariyerinin gelişimi açısından çok önemli bir yerdedir. Ayrıca oyuncu adayları bu katıldıkları eğitimler ve kurslar sonrasında, eğer başarıyla tamamlarsa alacakları katılım belgesi sayesinde iş imkânı ve keşfedilme imkânını daha da yükseltecektir. Eğitime katılan oyuncu adayları, eğitimlerde gösterdikleri başarı oranına göre ve eğitmen kişilerin değerlendirmelerine göre, cast ajansları tarafından oyuncu kadrolarına alınırlar. Bu sayede televizyon dizileri, sinema filmleri, reklam filmleri gibi projelere sunulma imkânı kazanırlar.

Oyuncu adaylarının, oyunculuk eğitimi almasının avantajı ise, kişinin keşfedemediği yeteneklerini göz önüne çıkartmaktır. Böylece kişinin sandığından daha yetenekli olduğu görülebilir. Ayrıca dizilerde ya da filmlerde veya reklam filmlerinde oynamak hayal olmaktan çıkar ve gerçek olma yolunda ilerler.