Cumartesi, Eylül 18, 2021
Home > Cast Ajans > Cast Ajans Başvuru Formu > Cast Ajans Başvuru Formunda Dikkat Çeken Noktalar Nelerdir?

Cast Ajans Başvuru Formunda Dikkat Çeken Noktalar Nelerdir?

Cast ajansları, ünlü olmak isteyen ya da oyunculuk, mankenlik, modellik gibi meslekleri kendine meslek edinmek isteyen kişilere imkanlar sağlamak amacıyla kurulmuştur. Günümüzde ünlü olmak isteyen birçok insan, cast ajanslarına bu konuda başvuru yapmakta ve hayallerini kurmuş oldukları hayata ulaşmayı amaçlamaktadır.

Cast ajansları oyuncu, manken ya da model seçimi yaparken dikkat etmekte olduğu birçok özellik vardır. Örneğin oyuncu olmak isteyen bir kişi başvuru yaptığında ilk olarak aldığı eğitimlere bakılmaktadır. Eğer bu eğitimler dizi ya da film benzeri uzun metrajlı projeler için yetersiz ise bu projelere değil, reklam gibi kısa metrajlı projelere yönlendirilmektedir. Burada kendini geliştiren oyuncu, uzun metrajlı projelerin yapımcıları tarafından keşfedilerek, projelerde oynama teklifi alabilmektedir. Bunun yanı sıra mankenlik yapmak isteyen bir kişi, podyum için yetersiz eğitime sahipse ya da bu tarz bir projeyi taşıyamayacağı anlaşılmışsa, farklı alanlardaki mankenliklere yöneltilerek burada gelişimini tamamlaması sağlanmaktadır. Mankenlik ajansı dalları arasında el mankenliği, yüz mankenliği gibi birçok mankenlik dalları bulunmaktadır. Bun yanı sıra, modellik yapmak isteyen adaylar da fotomodellik, el modelliği, yüz modelliği, saç modelliği gibi birçok farklı daldaki modelliklere, yetenekleri ve fiziksel özellikleri göz önüne alınarak yönlendirilmektedir. Cast ajansı başvuru formu doldurulurken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Klasik bir cast ajansı başvuru formunda isim, soyisim, cep telefonu numarası, e-mail adresi, adres, şehir, cinsiyet, doğum tarihi gibi bilgiler istenmektedir. Bunların yanı sıra kişinin boyu, kilosu, saç rengi, saç şekli, ten rengi, göz rengi gibi fiziksel özellikleri de istenmektedir. İstenilen ve dikkat edilmesi gereken en önemli sorular ise deneyimli olup olunmadığı ve eğitim alınmak istenip istenmediğidir. Cast ajansı değerlendirme yaparken bu özelliklere oldukça önem vermektedir. Başvuru formu doldurulduktan sonra adaydan 3 farklı fotoğraf istenmektedir. Bu fotoğraflar başvuru yapan adayın fiziksel özelliklerini ön plana çıkaran fotoğraflar olmalıdır.

Cast ajansları değerlendirmeye alırken bu kriterlerin yanı sıra, adayı mülakata sokarak deneyimleme ve adayın uygunluğunu test etmek için farklı sorular da sormaktadır.

Kaynak: https://www.ajansturk.org/cast-ajanslarinin-web-hizmetleri/